Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XII Święto Powiśla Dąbrowskiego '27.08.2023

Utworzono dnia 28.08.2023, 13:00

W niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, zespół dworsko-parkowy w Brniu przemienił się w centrum barwnego świętowania i promocji. To właśnie tego dnia odbyło się XII Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze, z dumą reprezentujące polskie rolnictwo oraz przedsiębiorczość. Wydarzenie zgromadziło tłumy odwiedzających, pragnących uczestniczyć w tej niezwykłej celebracji.

Tradycyjne "Święto Plonów" stało się sercem tego wydarzenia. Obrzęd dożynkowy, znamionujący się przyniesieniem wieńców dożynkowych przez mieszkańców regionu, oddał hołd ziemi i pracującym nad nią ludziom. Plony, kwiaty oraz kreatywne ozdoby tworzyły barwną mozaikę podziękowania za tegoroczne żniwa.

Wyjątkowość tego dnia ukazała się również poprzez zorganizowany "Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego". Jury miało zaszczyt ocenić wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjnej oraz współczesnej. Wieńce przygotowane przez Sołectwa naszej Gminy brały udział w rywalizacji. W kategorii wieńców tradycyjnych, zdobywcą III miejsca zostało Sołectwo Borki, które zachwyciło swoją odwagą w podążaniu za duchem przeszłości. Natomiast w kategorii wieńców współczesnych, triumfowało Sołectwo Suchy Grunt zajmując miejsce I.

Kultywowanie ludowych tradycji zostało jeszcze bardziej urozmaicone poprzez konkurs "Ośpiewanie Wieńca". Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, oddając hołd plonom i życiu wiejskiemu. W tej rywalizacji zespół „Żniwiarze znad Wisły” ze Szczucina zdobyli III miejsce, przynosząc ze sobą dźwięki i ducha naszego regionu.

Tegoroczne targi gospodarcze stanowiły istotny element tego wydarzenia. Wystawcy zaprezentowali różnorodne produkty i usługi, podkreślając rozwój rolnictwa i przedsiębiorczości. Nie zabrakło inspirujących rozwiązań oraz innowacyjnych pomysłów, które kształtują przyszłość regionu.

 

XII Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze – to wydarzenie pełne emocji, tradycji i nowoczesności. W jednym miejscu spotkały się dwa wymiary: odwieczna wdzięczność za plony ziemi oraz nowatorskie podejście do rolnictwa i biznesu. Zwycięzcy konkursów i wszyscy uczestnicy tworzą wspólnie obraz współczesnej siły wsi – łącząc tradycję z innowacją i tworząc piękno duchowej jedności.

Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie zaprezentowało się na stoisku, prezentując bogactwo kulturalne i artystyczne gminy. Wystawione prace artystyczne i rękodzieło P. Teresy Burgieł oraz Oliwii Misiak - „Oliwkowe Sznurki” dawały gościom wgląd w różnorodność działań podejmowanych w ramach kulturalnego życia naszej społeczności.

Na nasze gminne stoisko Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słupcu przygotowały wyśmienity poczęstunek. Dzięki starannej pracy i pasji, odwiedzający mieli okazję rozkoszować się lokalnymi specjałami, które oddawały esencję kulinarnego dziedzictwa regionu.

Gwiazdą wieczoru był  Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem, zachwycając publiczność energetycznym występem i doskonałą muzyką.

Niezapomniany wieczór przyozdobiła również doskonała zabawa taneczna. Zespół ALT z Mielca poprowadził tłumy uczestników w tańcu, tworząc niesamowitą atmosferę i zapełniając parkową przestrzeń radością i tańcem.

Tegoroczne święto na pewno pozostanie w sercach uczestników na długo, zostawiając po sobie ślad w postaci nowych inspiracji i wrażeń.

Logo katalog on-line

baner boczny: Sowa MOBI

Logo w.bibliotece

Logo Facebooka

Logo Dyskusyjnego Klubu Książki

 

 

Programy:

 

    Logo Biblioteki Narodowej

                

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej